OKROGLA MIZA: ARHIVI IN ISKANJE NACIONALNE (FILMSKE) IDENTITETE /

OKROGLA MIZA: ARHIVI IN ISKANJE NACIONALNE (FILMSKE) IDENTITETE /

Arhivi in iskanje nacionalne (filmske) identitete 

Okrogla miza

Sodelujejo: Matevž Jerman, Marina Kožul, Mariya Nikiforova, Ivan Ramljak, Ulrich Ziemons
Moderira: Varja Močnik

Okrogla miza bo potekala v angleščini.

Brezplačne vstopnice bodo na voljo uro pred začetkom dogodka.

Nacionalni (in drugi) filmski arhivi hranijo in upravljajo filmske zbirke, ki so pomemben gradnik kulturnih, tudi filmskih identitet narodov in drugih družbenih skupin v nacionalnih okoljih. A izbor izpostavljenih filmskih naslovov – tistih, ki jih restavriramo, digitiziramo in/ali prikazujemo – je pogosto odločitev posameznikov ali ožjih strokovnih skupin. Zato je na mestu vprašanje, kdo in kako piše filmsko in kulturno zgodovino in ali nacionalne kinematografije kot objektivno izhodišče sploh obstajajo ... O teh vprašanjih se bomo pogovarjali z mednarodnimi gosti festivala, predstavniki filmskih arhivov in drugimi strokovnjaki na področju predstavljanja filmskih programov.

O SODELUJOČIH:

Mariya Nikiforova (1986, Rusija/SZ) je iz filma in AV umetnosti magistrirala na Sorboni, trenutno pa je doktorska kandidatka na univerzi Pariz 8 (Saint-Denis). Je vodja filmskih zbirk pri Light Cone, francoski distribucijski hiši in arhivu eksperimentalnega filma. Je filmska kuratorka, avtorica mnogih člankov in publikacij o filmu ter filmska ustvarjalka. Je tudi članica umetniške zadruge – filmskega laboratorija L’Abomniable v Parizu.

Ulrich Ziemons (1982, Nemčija) je od leta 2021 vodja sekcije Berlinala Forum Expanded (do leta 2024 skupaj z Alo Younis). Od leta 2006 opravlja različne funkcije za Arsenal – Inštitut za film in video umetnost. Od leta 2012 je član kuratorske ekipe Forum Expanded. Ob svojem delu za Arsenal je bil tudi član izbirnih komisij za programe kratkih filmov različnih festivalov.

Marina Kožul (1978, Hrvaška/Jugoslavija) dela za neprofitno organizacijo 25 FPS – Združenje za avdiovizualno raziskovanje v Zagrebu. Na festivalu 25 FPS dela kot programerka in producentka. Doslej je kurirala programe za festivale in art kine in promovirala hrvaški eksperimentalni film, video in animacijo na evropskih in mednarodnih filmskih in medijskih dogodkih. Od leta 2012 sodeluje z Mednarodnim filmskim festivalom v Rotterdamu kot svetovalka za kratke filme. 

Ivan Ramljak (1974, Hrvaška/Jugoslavija) je filmski ustvarjalec, filmski kritik in neodvisni kurator. Ustanovil je Festival filmov o človekovih pravicah v Zagrebu. Med drugim kurira filmski program Kratki torek v kinu Tuškanac v Zagrebu in je umetniški direktor Tabor Film Festival. Njegovi filmi so bili prikazani na več kot 80 mednarodnih festivalih po vsem svetu. Je član izbirne komisije za kratke filme pri IFFR in deluje kot skavt filmov iz držav nekdanje Jugoslavije.

Matevž Jerman (1984, Slovenija/Jugoslavija) je režiser in filmski kurator ter eden od soustanoviteljev Društva za uveljavljanje kratkega filma Kraken in programski direktor FeKK – Festivala kratkega filma v Ljubljani. Sodeluje tudi s festivaloma Kino Otok – Isola Cinema in LIFFe. Od leta 2009 sodeluje s programskim oddelkom Slovenske kinoteke, kjer je trenutno kurator programov kratkih filmov ter raziskovalec posebnih avantgardnih zbirk v hrambi kinotečnega arhiva.